Uncategorized

Amaretto Coffee – Not Your Usual Cup of Bittersweet Memory

Amaretto Coffee – Not Your Usual Cup of Bittersweet Memory

Paradoksalnie, mimo swej odrębności goryczy rzadko jest dobrze tolerowany przez społeczeństwa, gorzkiej żywności ma sprawiedliwego podziału wielbicieli. Miłośnicy kawy nie stanowią wyjątek od tej zasady. Raz z najbardziej popularnych gorzkiej smakoszy kawy jest Amaretto Kawa, która ma swoje korzenie we Włoszech.

Głównym składnikiem tej mikstury jest kawa i Amaretto – słodki smak alkoholowy o smaku włoskiego pochodzenia wykonany z podstawy migdałów i moreli nasion. Ten kluczowy składnik jej nazwa pochodzi od słowa “Amaro”, co oznacza gorzkie w języku włoskim. Słowo to często błędnie mylone z napisem “amor” (Cupid w mitologii rzymskiej) i “amour” (synonim zakazane intymności) prowadzącej do związków płynie z miłości, romansu i podniecenia. Nie należy mylić z Amaretto Amora, która jest zupełnie inna rodzina alkoholu.

Historycznie, wprowadzenie migdały do ​​różnych dań kuchni włoskiej głównie na Sycylii, gdzie rozpoczęły działalność handlową krzątała na Morzu Śródziemnym pomiędzy 9 do 11 wieku. Migdały sprowadzono z sąsiednich Levant społeczności, gdzie migdały były miejscowych do swoich ziem. Legenda głosi, że kobiety z małymi środkami stworzył pierwszy Amaretto Kawa jako prezent dla Bernardino Luini, słynnego artysty prowadzony przez Leonarda da Vinci przez moczenie pestek moreli w brandy. Migdałowy pit zapewnia cierpki smak natomiast kruszone moreli napełnia go ze współczynnikiem słodki.

Napój ten ma szeroki apel do odważnych miłośników kawy, którzy uwielbiają ekstrawagancki smak goryczy zmieszany z pamiętnym słodyczą pralinki. Jako taka, jest ona odpowiednia dla ludzi, którzy lubią ciemne czekoladki z rodzynkami. To nie jest zbyt trudne, aby służyć domowej roboty napar tego napoju. Aby zacząć przygotowywać własne Amaretto Kawa, wymieszać z około uncję likieru amaretto migdałowy do kubka pełnego (4-6 uncji) gorącej kawy. Dodaj jedną lub dwie łyżki śmietanki do smaku i dobrze wymieszać, aby pozwolić mu wtopić. Następnie warstwy off top z pół uncji brandy i świerk go z obłoku bitą śmietaną.

Ewentualnie, można zakupić go gotowych z półek. Amaretto kawy są często sprzedawane w postaci świeżo zmielonego gotowym do zaparzania wstępnie porcjowane do doskonałego filiżance napój. Di Saronno Originale i lazzaroni Amaretto to tylko niektóre ze znanych marek powszechnie sprzedawane. Chociaż nie jest tak powszechne, że można również znaleźć w pakiecie syropu kawowego, który może być używany do zwiększenia słodkie lub pikantne potrawy, takie jak tiramisu i kurczaka Najwyższego. Te przepisy są łatwo dostępne w internecie z niektórych badań.

Advertisements