Uncategorized

Steps to make Homemade Iced Latte and Iced Mocha

Steps to make Homemade Iced Latte and Iced Mocha

Picie bardzo gorącej kawy espresso w słoneczny upalny dzień z pewnością nie jest zawsze tak bardzo kuszące, ale to z pewnością nie ma powodu, by odpisać korzystających smak kawy. Najprawdopodobniej skosztował w kawiarni Starbucks na przykład, tylko czekać, jak o przygotowanie własnego mrożoną kawę. W tym artykule pokażę ci kilka cennych wskazówek, aby orzeźwiający mrożoną mocha latte i mrożonej, która jest dwa z moich ulubionych napojów.

Jak zrobić Homemade Iced Latte

Ten przepis jest dobry dla 4 porcji

To jest tylko to, co trzeba mieć – Składniki

Kostki lodu. – Zawsze upewnij się, że masz dostępne kostki lodu w zamrażarce, aby wyjąć kostki lodu w każdej chwili trzeba będzie mrożoną mocha

Espresso – Make 4 podwójne espresso, po jednym dla każdej porcji

.

Milk – mleko piana, ale tylko zrobić to delikatnie i szybko. Zazwyczaj tylko dla 1/4 czasie wytwarzania spienionego mleka przeznaczona dla gorącej latte i po prostu stworzyć kawałek pianki przykryć górną. Nigdy nie podgrzewać mleko zbyt wiele; chcesz mrożoną latte, nie bardzo gorący jeden.

umieścić kostki lodu w dużym kubku i wypełnić spienione mleko nad nimi, jeśli to nie wystarczy, mleko można dodać trochę więcej prosto z kartonu.

W tym momencie nadszedł czas, aby stworzyć espresso. Dla tych, którzy mają ekspres do kawy to najlepiej zrobić espresso z około 1 1/2 łyżki espresso. Niech espresso strumieniowo by filiżance niech ostygnie przed wlać lody i mleko. Nie pozwól, by strumień prosto do mleka, będzie to stopić lód szybko. Upewnij się to zrobić we właściwej kolejności, albo może ewentualnie skończyć z rozbitego szkła pod wpływem ciepła z espresso.

Mieszanka go trochę i jest gotowy do picia! Świetnym pomysłem będzie pozostawić dodatkowy dotykowy z bitą śmietaną na wierzchu, posypki i sosem czekoladowym.

Co z lodem Mocha również?

Najlepszą rzeczą mrożona mocha jest fakt, istnieje kilka możliwości, aby to i objawia na włączenie tylko trochę szczególnych preferencji. Po prostu za kwotę bitą śmietaną i czekoladą kropi niewątpliwie dodatkową dotyk na mrożoną mocha. Jest to możliwe, aby pominąć go, czy nie, jeśli wolisz, chodzi o to, co może wolisz.

Ten szczególny przepis jest na ogół więcej niż wystarczająco dla 4 porcji

To, co może być konieczne – składniki

Po raz kolejny trzeba będzie kostek lodu, ale przy tej okazji dodać, że w końcu.

Następnie trzeba to zrobić 4 podwójne espresso i wymieszać to z brązowym cukrem aż topnieje cukru. Zapoznaj się z espresso i dodać 3 tbsps z sosem czekoladowym i połączenie go odpowiednio. Umieścić ją na trochę i pozostawić do ostygnięcia, a następnie umieścić go w lodówce co zimno.

Po to doskonale schłodzone w dół, dodać pół łyżeczki smaku waniliowym i kilka filiżanek zimnego mleka do kawy. Dodaj wszystko w dużym dzbanku i mieszać go aż dopóki nie jest prawidłowo mieszane. Wlać kawę prosto do 4 duże okulary następnie dodać pół szklanki pokruszonego lodu do każdego szkła. Dodaj bitą śmietanę i rozpowszechniania trochę czekoladowe dekoracji. Dodaj słomę i jesteś po prostu gotowy do korzystania!

Advertisements