Uncategorized

Making Unusual Coffee Drinks

Making Unusual Coffee Drinks

Znudzony zwykłej kawy? Fed z latte lub cappuccino? Więc dlaczego nie spróbować czegoś nieco innego?

Aby tworzyć własne napoje kawowe nietypowe lub produkować je w zakładzie gastronomicznym trzeba będzie kilka dodatkowych składników.

Poza swoimi fasoli espresso, cukrów, mleka i czekolady dustings które są wykorzystywane do wytwarzania większości standardowych napojów kawowych trzeba będzie zakupić zapas wiśnie, migdały, orzechy, bita śmietana i mielonego cynamonu. To prawdopodobnie będzie wystarczające dla większości receptur i oczywiście nie wszystkie są wymagane dla każdej receptury.

Główne składniki, które będą potrzebne są jednak aromatyzowane syropy. Te specjalne środki aromatyzujące syrop dostępne są w dobrych sklepach kawy lub można je zamówić przez internet bez trudu. Jeśli prowadzisz własny zakład wówczas zwykle dostawcą kawy prawdopodobnie zaopatrzyć te elementy i może dostarczyć je ze swoim zwykłym porządku kawy.

Istnieje kilka marek aromatyzowane syropy dostępne w zależności od kraju jesteś, ale moja ulubiona marka to 1883 de Philibert Routin z Francji. Najczęstszymi syropy smakowe są wanilia, czekolada, amaretto, cynamon, karmel, Irish Cream i orzechów laskowych, ale bardziej egzotyczne i nietypowe smaki są dostępne dla bardziej skomplikowanych receptur.

Dlaczego nie zacząć od kilku smakach i stworzyć kolekcję, jak poznać i doświadczyć różnych receptur.
Istnieje wiele przepisów kulinarnych swobodnie dostępne w internecie, które można wypróbować, a także eksperymentować i być może projektując własne!

Aby zacząć grę oto para może chcesz wypróbować.

Zakładamy, że masz jesteś właścicielem Ekspres do kawy z dyszy pary i są zaznajomieni z parowania i spieniania mleka.

Mochanilla
Składniki:

16 ml syropu czekolada
16 ml syropu waniliowego
1 strzał espresso
6 uncji (180 ml) zimne mleko
Bita śmietana
kakao w proszku

Metoda:

Wymieszać dwie syropy i mleko w dzbanku. Pary spienienia mieszaniny. Wlać espresso do 12 uncji (250 ml), szkła i dodaj parze mieszanki mlecznej. Dodaj bitą śmietaną na górę i udekorować posypać kakao w proszku.

Bistro de Paris
Składniki:

8 ml syropu z orzechów laskowych
Podwójny strzał espresso
Bita śmietana
Ogolone orzechów laskowych

Metoda:

Do 6 uncji (180 ml) dodać syrop orzech laskowy. Dodaj podwójne espresso i wymieszać. Top z bitą śmietaną i udekorować ogolone orzechów laskowych.

Spróbuj je w domu na pyszne zmiany lub oferowania ich w swoim własnym zakładzie gastronomicznym jako alternatywa. – Możesz być zaskoczony, jak popularne staną

Advertisements