Uncategorized

Fudge is the Original Old Time Family Favorite Chocolate Sweet Treat

Fudge is the Original Old Time Family Favorite Chocolate Sweet Treat

Zgodnie z historii (choć niepewna) krówki został stworzony przez przypadek z partii nieudanej cukierki; prawdopodobnie karmelki, gdzieś około roku 1886. Od tej wadliwej partii cukierki przyszedł okrzyk lub frazę “oh, krówki! Wstępna dokumentacja krówki było w liście z Poughkeepsie w stanie Nowy Jork. Emelyn Battersby Hartidge, student Vassar College, napisał, że kuzynka danej szkolnego sprawił krówki. W Baltimore w 1886 roku, cukierki sprzedawane za 40 centów za funt. Dwa lata później uzyskała Pani Hartidge przepis i wykonane 30 funtów za Senior aukcji. Inne uczelnie (Wellesley i Smith), a następnie stworzył swoje własne przepisy w tym słodkim poczęstunkiem.

Każdy z nas uwielbia jeść aromatyczne, bogate krówki, ale często jest uważana za trochę kłopotów zrobić. Najwcześniejsze recepty były bardzo trudne i trochę niejasne. Trudność w dużej mierze zależał od którego receptura została wykorzystana, składniki, jakość sprzętu i cierpliwości podjęte w celu uczynienia go w prawo. Ponadto, mając świadomość dokładnych pomiarów, czas gotowania i ciągłe mieszanie były ważne, aby uzyskać doskonałe krówki. Mieszając w odpowiedniej ilości czasu, a ogrzewanie składników do odpowiedniej temperatury są również ważne w celu krówki łagodny, kremowy i nie ziarnisty. Ponadto może to być bardzo łatwo pod kucharz lub nad gotować to słodkie odpust, co często prowadzi do cukierków nie uruchamia lub przypalenia.

W przeciwieństwie do innych słodyczy wracając tysiąc lat lub więcej, krówki jest dość nowy. Wcześniejsze smaki krówki zawarte wanilię, czekoladę i cukier brązowy penuche. Stan Michigan stał się stolicą krówki Stanów Zjednoczonych. Teraz dni, mieszaniny składników polewy lub aromaty są prawie nieograniczone. Niektóre z nich to:. Klon orzech, cappuccino czekolada, wanilia wiśnia chocolate chip, malina kawy, cytryna masła, wanilii karmel, czekolada, czekolada karmel pecan, masło orzechowe i czekolada sernik

Chociaż rzeczywista krówki słowo może być zdefiniowane inaczej, żaden z tych znaczeń są równoważne z ulubionych rodziny, premii czekolady banialuki. W Ameryce, krówki słowo jest prawie zawsze wiąże się ze wspaniałym, bogatym i kremowej słodyczy wykonane z czekolady. Czasami pojawi się słowo Krówka jest używany na polach ciastek lub ciasteczka, ale to po prostu oznacza, że ​​dodaliśmy trochę dodatkowego czekolady smakowe.

Knot z definicji jest bogaty i kremowy cukierki. Pół-miękki konfekcji, która jest gładka i wykonane przy użyciu świeże masło, cukier, słodka śmietana, syrop kukurydziany i często trochę przepyszne aromatów. Aromaty mogą być czekolada, wanilia, toffi, czekolada biała, Kahlua, maślanka, masło orzechowe, o smaku żelatyny, Kool-Aid, dyni, mięta, klon lub nawet bourbon. Knot może mieć różne orzechy, w tym orzechy laskowe, pistacje, orzechy włoskie, pekan, prażonych orzechów macadamia i migdałów. Dodatkowe składniki, które są stosowane w niezwykłej lub dekadenckiej Krówka mogą być: ser, kruszone pędów cukierki, krakersy, popcorn, kokosowe, kawałki ananasa, batony, wapno skórkę, ziaren kawy, czekoladę, karmel, ciasteczka, kawałki czekolady, wiśni i innych suszone lub kandyzowane owoce lub pianek.

Autor Moja ocena: Anna McAnthony jest personel i treści pisarz w http://www.chocolategourmetcandy.com i został prowadzenia badań i pisania artykułów na temat czekolady i czekoladowych cukierków przez wiele lat. Odwiedź http://www.chocolategourmetcandy.com aby uzyskać więcej informacji.

Advertisements